TEST: Edelrid Via Ferrata Belay Kit

Publikováno: 2018-05-10 09:48:03
Kategorie: Testované zboží Rss feed

Jelikož rádi zdoláváme via ferraty, bylo by neodmyslitelné, pokud bychom nevyzkoušeli jednu z „vychytávek“ ve světě lezení – jistící set Via ferrata Belay Kit. Tento jistící set od německé společnosti Edelrid, která se specializuje na výrobu horolezeckého vybavení, nahrazuje klasické dojišťování lanem na via ferratách.

K ČEMU SLOUŽÍ BELAY KIT

Tuto jistící pomůcku ocení zejména rodiče malých dětí, anebo instruktoři, kteří dojišťují děti, začátečníky či osoby s váhou nad 120 kg. Protože jak všichni dobře víme, párací via ferratová brzda je určena pro osoby jsoucí ve váhové kategorii od 40 do 120 kg. V případě, že se na zajištěné cesty vydáme s osobami, které nesplňují tento požadavek, musíme vzít s sebou kratší lano k dojišťování. (Nicméně pokud zlézáme via ferraty, lano musí být vždy a všude součástí našeho vybavení, protože nikdy nevíte, kdy bude potřeba nechat některého z lezců slanit, případně dojistit lezce, jemuž by se poškodil párací mechanismus brzdy, čímž by se feratový set stal nefunkčním.)

Pokud se bavíme o klasickém jištění shora - je třeba, aby lezec měl na těle navázané lano, aby zakládal štandy, připravoval jištění a následně jistící místo opětovně rušil. Tento zdánlivě složitý proces může nahradit právě jistící set Belay Kit. Protože jištění s tímto setem ušetří čas i práci s lezeckým materiálem.

Ale je třeba zdůraznit, že tato jistící pomůcka nenahrazuje v plném rozsahu ferratový set, slouží jen jako doplněk k ferratovému setu.

POPIS JISTÍCÍHO SETU

Jistící set Belay Kit se prodává ve dvou variantách. První, lehčí varianta setu obsahuje lano o délce 15 metrů. Váha tohoto setu jest 1 kg. Jako druhou variantu můžete pořídit jistící set s lanem dlouhým 25 metrů. Tento set váží 1, 5 kg. Lano o průměru 8 mm je na obou koncích zakončeno sešitými očky, barevně odlišnými. Jeden konec je doplněn modrým plastovým kroužkem, druhý konec kroužkem zeleným. Set dále obsahuje blokující brzdičku, kterou lano prochází. Tato jistící destička je opatřena dvěma barevnými oky. Opět modrým a zeleným. Celý set je uzavřen ve válcovém vaku se síťovaným dnem. Tento vak je opatřen karabinou pro snadné zacvaknutí na materiálové poutko.

JAK SE NAVÁZAT

Pozn. autora: Aby systém navazování a proces jištění byl srozumitelně vysvětlen, budeme v textu využívat pro roli dojišťovaného druholezce – „dítě“. Následně budeme popisovat práci s materiálem. Pojďme si tedy pro snadnější pochopení ujasnit, že konce jistícího lana, která jsou opatřena barevnými kroužky, budeme nazývat „očka“. A barevná poutka připevněná na brzdící destičce jsou prostě a jednoduše „poutka“.

Tak jdeme na to. Začneme s navázáním dítka. Nezáleží, jakou barvu konce lana pro jištění zvolíte, modrá i zelená fungují na stejném principu. Tedy, vezmeme si volný konec lana, sešité očko, zakončené třeba zeleným kroužkem, a do tohoto očka cvakneme jednu karabinu z ferratové brzdy dítěte. (Oficiální návod říká, že můžeme do očka zacvaknout oba konce ferratové brzdy, ale pak bychom dítě připravili o cvakání karabiny na ocelové lano, a to by byla škoda, když už zdolává via ferratu). Ale jdeme dál. Dítě má tedy jednu z karabin zacvaknutou do očka konce lana jistícího Belay Kit setu a druhou karabinu používá ke cvakání na ocelové lano. Jistič má jistící vak cvaknutý příslušnou karabinou za barevné poutko na materiálovém poutku.

JIŠTĚNÍ S BELAY KIT

Jištění je stejné jako při používání lana s horním jištěním. Dítko leze, přecvakává karabinu na navazující lanová pole, lezec pravidelně dobírá. Dítko doleze k jističi, zajistí se. V tuto chvíli jistič odcvakne jištění z fixního bodu a postupuje výš.

A teď trochu podrobněji. Já jako jistič dolezu na příhodné místo pro jištění dítěte. V ideálním případě se zajistím odsedkou za fixní bod a karabiny ferratové brzdy zacvaknu nad fixním bodem. Poté si vezmu do rukou jistící destičku a zvolím poutko stejné barvy, jako má označení konce lana, na kterém je nyní jištěno dítě. Toto poutko si cvaknu do jedné z karabin ferratové brzdy, která není zatížena mou vahou. Nyní máme jištění připravené a můžeme dobírat spolulezce. Lano prochází přes jistící brzdičku. Jakmile dítě přileze k jistícímu místu, zajistí se cvaknutím karabiny, jistič odcvakne svou karabinu z barevného poutka, odcvakne odsedku, jistící vak připne za karabinu k materiálovému poutku a dál postupuje po zajištěné cestě. Lano se na větší vzdálenost postupně odvíjí z vaku. 

V takové situaci, kdy by bylo třeba dítě slanit, zatáhnu za barevné poutko připevněné k jistící destičce, které je volné a kontrolovaně spouštím lano dolů. 

ZHODNOCENÍ PRODUKTU

Jistící set je z hlediska užívání velmi praktický. Pomocí příslušné karabiny jej lze připnout na materiálové poutko sedáku, tudíž nemusíme tahat zátěž lana v batohu či navázané na těle. Není třeba vázat osmičkové uzle, ani poloviční lodní. Jednoduše stačí cvaknout jednu lezcovu karabinu z ferratové brzdy do jednoho očka a modré poutko jistící destičky cvaknout do jističovi karabiny. Toto barevné značení usnadní práci s přemýšlením. 

Klasické dobírání pomocí brzdící destičky funguje výborně. Lezec je pod stálým dohledem dobírán, což mu napomáhá i z hlediska psychické podpory. V případě, že lezec potřebuje kousek slanit, snadným způsobem lze lano odlehčením volného poutka k popuštění lana.

A tak nezbývá než vyhodnotit jistící set Elderid Belay Kit jako praktickou pomůcku pro dojištění lezců na zajištěných cestách. Vzhledem ke snadnější manipulaci s lezeckým materiálem a ke snadnému zabalení lana do vaku. 

Nicméně musíme zmínit, že navzdory oficiálnímu návodu výrobce Elderid, bychom tento set využívali opravdu jen jako doplňující jištění (stejně jako dojišťování lanem) a plně využívali obě karabiny ferratové brzdy ke cvakání na ocelové lano. Pro cvaknutí barevného očka konce lana bychom zvolili šroubovací karabiny pro navázání na hlavní oko úvazku. 

Související produkty

Sdílet

Všechny komentáře

Musíte se zaregistrovat
Klikněte zde pro registraci